آموزش دانش سیاسی (مبانی علم سیاست نظری) دانشگاه تهران

آموزش دانش سیاسی (مبانی علم سیاست نظری) دانشگاه تهران
نوع فایل
pdf
حجم فایل
3mb
نویسنده
دسته بندی
9,800 تومان
افزودن به سبد خرید
  خرید این محصول

محتوای این فایل باکیفیت ترین و جامع ترین pdf خلاصه آموزش دانش سیاسی (مبانی علم سیاست نظری) دانشگاه تهران مناسب برای داوطلبین کنکور کارشناسی و ارشد و دکتری رشته های علوم سیاسی و روابط بین الملل می باشد. امیدواریم که سودمند بوده و مورد استفاده شما سروران گرامی واقع گردد. در صورت تمایل می توانید این فایل ارزشمند و مفید را از وب سایت سن فایل خریداری و دانلود نمایید.

فهرست مطالب فایل آموزش دانش سیاسی:

سرشت دانش سیاسی

موضوعات و مفاهیم اساسی در دانش سیاسی

مرزهای دانش سیاسی

نگرش و روش های در دانش سیاسی

تحول تاریخی در مفهوم سیاست

پیشینه تاریخی و نظریه های عمومی دولت

پایه ها و چهره های دولت

مکاتب و ایدئولوژیهای سیاسی

نظام های سیاسی

تحولات سیاسی

سیاست و روابط بین المللی

فایل آموزش دانش سیاسی (مبانی علم سیاست نظری)

از منابع بسیار مهم کنکور کارشناسی ارشد و دکتری رشته علوم سیاسی و روابط بین الملل

مفهوم علم سیاست

۱- علم سیاست در مفهوم خرد: با نظام سیاسی یا حکومت و نهادهای حکومتی و سیاستها و اعمال آنها و شیوه اعمال قدرت و اداره امور جامعه سروکار دارد

۲- علم سیاست در مفهوم کلان: با زمینه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی نهادهای حکومتی، زمینه‎های اجتماعی قدرت سیاسی، قدرت به معنای کلی و اجتماعی آن، تکوین، استمرار و زوال حکومتها، رفتار سیاسی فردی و جمعی، روابط میان دولتها، اندیشه‎ها و فلسفه‎های سیاسی(با تاکید بر اندیشه‎های آزادی، عدالت و برابری)، رابطه نیروهای اجتماعی یا جامعه مدنی با زندگی سیاسی، فرهنگ سیاسی، تاریخ سیاسی یا دیپلماسی و اقتصاد سیاسی ملی و بین المللی سروکار داشته است.

علم، آن دانشی است که بتواند روابط پایدار میان پدیده‎های مورد بحث خود را کشف کند و به قاعده‎های کلی دست یابد؛ به عبارت دیگر علم از رابطه علت و معلولی میان پدیده‎ها سخنمی گوید.

دانش یکی از منابع فرعی کسب قدرت سیاسی در همه جوامع است؛ درمقابل ثروت ارضی، تجاری و صنعتی، تعلق به شئون اجتماعی نیرومندی مثل روحانیت، اشرافیت و ارتش و داشتن تکیه گاههای سازمانی مثلا در گروههای ذی نفوذ و احزاب سیاسی، مبانی اصلی کسب قدرت سیاسی به شمار می‌روند.

سابقه کوشش برای تاسیس علم سیاست به مکتب اثبات گرایی آگوست کنت در قرن نوزدهم بازمی گردد. اثباتگرایی شورشی بر ضد نگرشهای متافیزیکی، مذهبی و اخلاقی در علم بود و احکام فلسفی و اخلاقی را مهمل می‌دانست و تنها احکامی را که دارای مابه ازاء عینی باشند، علمی می‌شمرد.

موضوع اصلی دانش سیاسی به مفهوم کلان آن دولت(بحث از منشا دولت، اشکال دولت در طی تاریخ، سازمان درونی دولتها یعنی انقلابها، شیوه استقرار دولتهای جدید و…) است.

مطالعه بیشتر

   راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.