پاورپوینت درس حسابداری بخش عمومی (حسابداری و حسابرسی دولتی )

پاورپوینت درس حسابداری بخش عمومی (حسابداری و حسابرسی دولتی )
نوع فایل
ppt
حجم فایل
2mb
نویسنده
دسته بندی
8,500 تومان

دانشجویان و کاربران گرامی، در این قسمت پاورپوینت درس حسابداری بخش عمومی (حسابداری و حسابرسی دولتی ) در ۲۴۱ اسلاید در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. در زیر قسمتهایی از متن فایل را مشاهده مینمایید.در صورت تمایل می توانید این محصول را از فروشگاه خریداری و دانلود نمایید.

فصول پاورپوینت درس حسابداری بخش عمومی:

فصل اول:

کلیات و مبانی حسابداری دولتی

فصل دوم:

اصول بنیادی حسابداری دولتی

فصل سوم:

کنترل بودجه و آشنایی با حسابداری بودجه ای

فصل چهارم:

عملیات حسابداری خزانه داری کل

فصل پنجم:

حساب مستقل وجوه اعتبارات هزینه ای

فصل ششم:

حساب مستقل وجوه تملک داراییهای سرمایه ای ( عمرانی )

فصل هفتم:

حساب مستقل وجوه درآمد اختصاصی

فصل هشتم:

حساب مستقل وجوه سپرده

بخشی از متن:

کلیات و مبانی حسابداری دولتی

مقدمه

طبق قانون اساسی همه کشورها وظیفه اداره امور اقتصادی ، دفاعی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی به عهده دولت محول گردیده است ، در قانون اساسی ایران نیز دولت مکلف به انجام وظایف مذکور می باشد و برای اداره امور کشور اقدام به تشکیل سازمان های دولتی با توجه به نوع فعالیت شان به دو گروه زیر تقسیم می شوند :

الف – سازمان های مجری فعالیت های دولتی ( سازمان های غیر انتفاعی دولتی ) :

این سازمان ها برای تحصیل سود ایجاد نشده اند و جهت افزایش رفاه اجتماعی افراد جامعه و مردم تاسیس گردیده اند و برا ی اجرای برنامه های اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی دولت تاسیس می شوند و به ۲ دسته ذیل طبقه بندی می گردند

دسته اول – وزارتخانه ها :واحدهای سازمانی مشخصی هستند که به موجب قانون به این عنوان شناخته شده یا بشود ( ماده ۲ قانون محاسبات عمومی ) به عنوان مثال : وزارت آموزش و پرورش ، وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری .

دسته دوم – موسسات دولتی : واحدهای سازمانی مشخصی است که به موجب قانون ایجاد و زیر نظر یکی از قوای سه گانه اداره می شود و عنوان وزارتخانه نداشته باشد ( ماده ۳ قانون محاسبات عمومی ) برای مثال  : نهاد ریاست جمهوری ، سازمان جنگلها و منابع طبیعی و دیوان محاسبات کشور .

ب – سازمان های مجری فعالیت های از نوع بازرگانی : ( سازمان های انتفاعی وابسته به دولت ) :

این سازمان ها در راستای تحقق اهداف و انجام مسئولیت های قانونی خود تشکیل شده اند و در مواردیکه قانون اجازه می دهد بهای کالا و خدماتی را که به مردم ارائه می دهند ازآنان دریافت می نمایند ، بنابراین سازمان های مجری فعالیت های بازرگانی دولت به سازمان های اطلا ق می گردد که علاوه بر آنکه هزینه های تولید کالا و خدمات را از محل درآمدهای خود تامین می کند مبلغی سود نیز برای دولت تحصیل می کنند . شرکت های دولتی شرکت های دولتی از سازمان های بازرگانی وابسته به دولت می باشند و مطابق با ماده ۳ قانون محاسبات عمومی شرکت دولتی واحد سازمانی مشخصی است که به موجب قانون  تشکیل شده باشد و بیش از ۵۰ درصد سرمایه آن متعلق به دولت  باشد  مانند : شرکت فولاد ایران ، سازمان های منطقه ای آب و برق

مطالعه بیشتر

راهنمای خرید:
  • لینک دانلود فایل بلافاصله بعد از پرداخت وجه به نمایش در خواهد آمد.
  • همچنین لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد به همین دلیل ایمیل خود را به دقت وارد نمایید.
  • ممکن است ایمیل ارسالی به پوشه اسپم یا Bulk ایمیل شما ارسال شده باشد.
  • در صورتی که به هر دلیلی موفق به دانلود فایل مورد نظر نشدید با ما تماس بگیرید.